Karacasu’da tütün üreticisi isyanda

Karacasu’nun en önemli geçim kaynaklarından olan tütün üretiminde kazanç geçmiş yıllara göre oldukça düşerken, bir tütün şirketinin söz verdiği avansı ödemediğini iddia eden üreticiler şirkete giderek tepkilerini dile getirdi.

Aydın’da tütün üretiminin en çok yapıldığı ilçe olan Karacasu’da henüz kırımlar başlamadan üreticiler isyan etti. “Yıllar önce bir üretici ürettiği tütünü şirkete teslim etmesinin ardından hem evinin geçimini sağlıyordu, hem de aynı parayla çocuklarının düğününü hiç zorlanmadan yapıyordu. Bugün ise evinin geçimini bile sağlayamıyor” sözleri ile tütün üretiminin geldiği noktayı özetleyen üreticiler, bu yıl bir de avans darbesi yedi. Yıllardır çalıştıkları ve sözleşme yaptıkları tütün şirketinin söz verdiği avansı ödemediğini iddia eden üreticiler, “Biz avansa güvenerek dikim miktarını arttırdık. Harcama yaptık. Şimdi borçlarımızı ödeyemiyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

“AVANS SORUNU YAŞIYORUZ”

Kalabalık bir grup eşliğinde şirkete gelen Ataköylü üreticiler ardından gelişmeleri aktardı. Mehmet Ali Dedeoluk, “Avans sorunu var. Avanslarımız yatmadı. Tütün kırımı geldi, avanslarımız yatmadı. Şirketlerle üreticiler arasında iletişimi sağlayan ‘Köy adamı’ sorunu vardı. Bu iki konuyu dile getirdik. Alımlar geç yapılıyor. Bunları söyledik” dedi.

“BELİMİZİ BÜKTÜLER”

Dedeoluk, tütün üretiminin geldiği nokta ile alakalı olarak da, “Tütün zaten para kazandırmaz oldu. Biz son üreticileriz. Benim çocuklarım mesela tütüncülük yapmaz. 30 yıldır tütüncüyüm ama ben de bırakmak zorunda kalacağım. 100 dekar alanda üretim yapıyoruz. Yılda 8-9 ton tütün alıyorum. İşçi maliyeti belimizi büküyor. 105-110 lira. Sadece işçi maliyetimiz yıllık 40 bin lirayı buluyor. 7 saate düşürdü işçiler şu an. Önceden 8.5 saatti. Şirket şu an avans da vermiyor. Mahsul tarlada kalsın diyoruz artık. Kalan kalsın diyoruz. Gelir gider başa baş oluyor. Avans sözlerini tutmadılar. 120 üretici var bu şirkette. Toplamda 300 üretici Ataköy’de. Başka işlere yöneleceğiz. İnsanların duygularıyla oynuyorlar” şeklinde konuştu.

ÇARPICI ÖRNEKLERLE DURUMU ÖZETLEDİLER

Üreticilerden Cemal Yer, “Maliyetler yüksek. Tütünün kilo maliyeti 21-22 lira. Bu işi nasıl yapacağız 25 liraya? Bunun için çoğu üretici bırakmayı düşünüyor. Geçen yıl daha iyiydi verim. Eskiden bir ton, bir buçuk ton tütün yapıyordu vatandaş, o parayla hem oğlunu evlendirip hem evini geçindiriyordu. Şimdi 10 ton tütün yapsan da geçimini bile sağlayamıyorsun. Bir kilo tütün önceden 10 paket sigara parasıydı. Şimdi iki paket sigara parası değil” ifadelerini kullandı.

“HERKES KAZANIYOR ÜRETİCİ HARİÇ”

Halil İbrahim Karaca, “Tütün için harcadığın bütün parayı kalem kalem yazacaksın. Bir lira para kalmaz. Köy olarak başka alternatifimiz yok. Alternatifimiz olsa bir gün yapmayacağız. Zirai ilaçlarda yüzde 140 fiyat artışları oldu. Buna nasıl dayanacağız? İşçi kazanıyor, zirai ilaç satanlar, esnaf kazanıyor, ilçe kazanıyor, ülke kazanıyor ama üreten kazanamıyor” şeklinde konuştu. Üretici Cengiz Dedeoluk, “2 ay önce görüştüğümde avans vereceğiz sıkıntı yok dediler. Bu sebeple üretimi arttırıyorsun. Bütün masrafları çıktıktan sonra 10-15 lira kazanırsın yıllık. Mesela 3 ton tütün yaptım. 60 bin lira para yapar. Bunun zaten 35-40 lirası masraf. Ben şu ana kadar 50 dekar tütün diktim. Şu ana kadar yaptığım masraf, kira dahil kırım gideri hariç 30 bin lira” dedi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir