Tütün ihracatçılarının yeni başkanı Ömer Celal Umur

Tütün ihracatçılarının yeni başkanı Ömer Celal Umur

Tütün ihracatçılarının yeni başkanı Ömer Celal Umur, EGE Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ömer Celal Umur seçildi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan Ege Tütün İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda Ömer Celal Umur, tek aday olarak girdiği seçimde kullanılan 30 oyun tamamını alarak birliğin,

Alaattin Tezol, Nevzat Karagözoğlu, Esin Özgener ve Mahmut Özgener’den sonra beşinci başkanı oldu.

Birliğin 1999 yılından beri yönetim kurulu başkanlığını sürdüren ve kısa süre önce İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Mahmut Özgener, iki dönem kuralı gereği başkanlığa aday olmazken, yeni dönemde yönetim kurulunda yerini alacak.

1999 yılından bu yana Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nde yönetim kurulu başkan vekili olarak görev yapan Umur, genel kurul sonrasında tütün sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ömer Celal Umur, 2018 yılının Ocak – Mart döneminde tütün ve tütün mamulleri ihracatının yüzde 19’luk artışla 186 milyon dolardan, 221 milyon dolara yükseldiğini,

2017 yılında 74 bin tonu aşan tütün rekoltesinin ihracatta yüzde 15-20 bandında artışın yıl sonuna kadar süreceğinin ipuçlarını verdiğini kaydetti.

İran 22 milyon dolar ile ikinci, Irak 18 milyon dolar ile üçüncü ülke oldu.
Bu ülkeleri; Bahreyn, Belçika, Suudi Arabistan izledi. Döviz kurlarındaki seyir Türk tütününün rekabetçi hale getirdi, döviz kurlarının ihracatımızın artışına olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Tütün kaçakçılığı ile ilgili çıkan yasal düzenlemenin sektöre yansımalarına da değinen Umur,

“Yasal düzenleme Türk tütün ihracatçılarının önünü görmesini sağlayacağı gibi Türkiye’nin vergi gelirlerinde artışa yol açacak” dedi.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda, 2018 yılı bütçesi ve iş programı da görüşülerek kabul edildi.

İZMİR, (DHA)

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir